Son haberler

8 Top Oyun Kuralları

Oyunun Amacı

1′den 15′e kadar numaralandırılmış olan toplar ve isteka topu ile oynanır. Toplar 1′den 7′ye kadar olan düz toplar, 9′dan 15′e kadar olan parçalı (“çizgili” ya da “pijamalı” da denir) toplar ve siyah renkli 8 numaralı top (aslında bu da bir “düz” toptur) olarak sınıflandırılır. Amaç kendi seçtiğiniz top grubunu (düz veya parçalı) bitirdikten sonra siyah topu atarak seti kazanmaktır.

 

Deklerasyon

Bu disiplinde deklarasyon (topu hangi deliğe atacağınızı söyleme) vardır. Oyuncu atacağı delik belli olan toplarda deklere etme zorunluluğu yoktur. Ama rakibi emin değilse sorma hakkı vardır.
Deklere mecburiyeti olan vuruşlar; bant vuruşları, jump vuruşları, combine vuruşları ve atışın yapılacağı deliğin tam anlaşılır olmadığı pozisyonlar.

 

Açılış Bölgesi (Kitchen)

Uzun bantlardaki 2. noktalar arasındaki çizginin arkasında kalan bölge.

 

Başlangıç
Oyuna kimin başlayacağına bant atışı ile karar verilir. Her iki oyuncu, kendi vurdukları topu karşı kısa banttan (bu banta sadece bir kez değdirerek) geri döndürerek kendilerine yakın olan kısa banda (temas ettirerek veya ettirmeden) mümkün olduğunca yakın bırakmaya çalışırlar. Atışı her iki oyuncu da aynı anda yapmamış iseler, atışı geç yapan oyuncunun diğer oyuncunun atışını izleyerek avantaj sağlamaması için konulmuş bir kural vardır. Bu kurala göre atışı geç yapan oyuncu, rakip oyuncunun topu karşı banda temas etmeden önce atışını yapmış olmalıdır, aksi halde ilk atışı yapan oyuncu bant atışını kazanır. En yakın bırakan oyuncu oyuna başlama ya da açılışı rakibe verme hakkına sahip olur.

 

Diziliş
Toplar üçgen biçiminde dizilir. Dizilişte her zaman en öndeki topun 2 sıra arkasında, ortada 8 numaralı top bulunur, iki arka köşede ise bir düz ve bir parçalı top bulunmalıdır. Diğer toplar ise rasgele dizilerek her açılıştan sonra dağılımın farklı olması hedeflenir. En öndeki topun çuhaya temas ettiği nokta, kısa ve uzun bantlardaki 2. noktaların kesiştiği yerdir.

Açılış

Açılışı yapan oyuncu, isteka topunu açılış bölgesinde istediği herhangi bir yere koyarak dizilmiş olan hedef toplara vurmak kaydıyla açılışı yapar. (İlk temasın en öndeki topa olma mecburiyeti yoktur)  Top deklere edilmez.

 

 1. Açılışı yapan oyuncu, en az bir topu deliğe atmışsa ve faul yoksa oyuna devam eder. Masa açıktır.
 2. Hiç top atılmamışsa en az 4 topun bant  görme koşulunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu koşulun gerçekleşmemesi durumunda  sıra rakip oyuncuya geçer ve rakip oyuncunun üç seçeneği vardır.

a)    Oyuna kaldığı yerden devam eder,

b)    Topların yeniden dizilmesini isteyerek açılış yapmak,

c)    Topların yeniden dizilmesini isteyerek rakibe açılış yaptırmak.

 1. Açılış sırasında isteka topunun deliğe girmesi veya masa dışına çıkması. Bu koşullarının oluşması durumunda sıra rakibe geçer, isteka topunu açılış bölgesindeki herhangi bir yere koyarak (Masa açık) açılış bölgesi dışında bulunan hedef toplardan birine vurmak koşuluyla oyuna devam eder veya açılış bölgesi dışındaki bantları veya topları kullanarak açılış bölgesi içindeki bir topu deklere etmek koşuluyla atabilir.
 1. Nizami bir açılış sonucunda 8 numaralı top deliğe girmiş ise, açılışı yapan oyuncunun iki seçeneği vardır:

a)     Topların yeniden dizilmesini isteyerek yeniden açılış yapmak,

b)     8 numarayı kısa ve uzun bantlardaki 2. noktaların kesiştiği yere koyarak oyuna devam

         etmek.

 1. Açılış sonucunda 8 numaralı top ile birlikte isteka topu da deliğe girmiş veya masa dışına çıkmış ise, rakip oyuncunun iki seçeneği vardır:

a)    Topların yeniden dizilmesini isteyerek yeniden açılış yapmak,

b)    8 numarayı kısa ve uzun bantlardaki 2. noktaların kesiştiği yere, isteka topunu da açılış

         bölgesindeki herhangi bir yere koyarak oyuna devam etmek.

 1. Açılışta hedef  toplardan birinin veya birkaçının masa dışına çıkması durumunda (8 numaralı top hariç toplar deliğe atılır. 8 numaralı top masaya dizilir) sıra rakip oyuncuya geçer  ve rakip oyuncunun iki seçeneği vardır.

a)    Oyun kaldığı yerden devam etmek,

b)    İsteka topu elde açılış bölgesinden oyuna devam etmek.

 1. Eğer oyuncu yukarıdakiler dışında açılışta faul yaparsa (Masadaki toplara herhangi bir şekilde dokunmak vb.) gelen oyuncunun iki seçeneği vardır.

a)    Oyun kaldığı yerden devam etmek,

b)    İsteka topu elde açılış bölgesinden oyuna devam etmek.

 

Masanın “Açık” olma durumu

8 top disiplininde, açılıştan sonraki atışlarda nizami bir şekilde deklarasyon yapılarak bir top seçilmediği sürece masa ?açık? olarak kabul edilir. Yani masanın ?açık? olması demek, henüz hiçbir oyuncunun düz ya da parçalı toplar grubundan birini seçmemiş olması demektir.
Açılış vuruşunda giren topların türleri ya da (eğer her iki top türünden de girmişse) bir top grubunun diğerinden fazla girmiş olması, kesinlikle açılışı yapan oyuncunun hangi top grubunu seçeceği konusunda bir zorunluluk getiremez. Çünkü açılışta giren topların tek avantajı, sıranın (eğer atış nizami ise) açılışı yapan oyuncuda kalmasıdır. Masanın açık olduğu durumlarda oyuncu deklere etmek kaydıyla sekiz numaralı topun dışında herhangi bir topa vurarak deklere ettiği topu atabilir. Masa açıkken nizami olmayan atışlarda toplar delikte kalır.

 

Gurup Seçimi

Parçalı veya düz top seçimi açılış vuruşunda giren top veya topların sayısıyla belirlenmez. Masa açılış vuruşundan sonra her zaman açıktır. Grup seçimi açılış vuruşundan sonra deklere edilerek nizami bir şekilde atılan top ile yapılır.

 

Nizami Vuruşlar

Masanın açık olması durumu dışında tüm vuruşlarda oyuncu kendi gurubundaki bir topa öncelikle vurarak (1) atması veya (2) vuruştan sonra isteka topunun veya herhangi numaralı bir topun band görmesi gerekmektedir. Nizami vuruşlardan sonra rakibin toplarından herhangi birinin deliğe girmesi faul olarak değerlendirilmez.

 

Güvenli Vuruşlar

Güvenli vuruş nizami bir vuruştur. Taktik nedenlerle oyuncu hedef topu atarak veya atmayarak sırasını rakibe devredebilir. Oyuncu vuruştan önce rakibine güvenli vuruş yapacağını söylemek zorundadır. Aksi takdirde hedef  topun atılması durumunda oyuna devam etmek zorundadır.

 

Nizami Olmayan Vuruşlar (Fauller)

Nizami olmayan her atış veya hareketten sonra sıra rakip oyuncuya geçer. Rakip oyuncu açılış faulü hariç her faul atışında isteka topunu masa üzerinde istediği yere koyarak devam etme hakkına sahiptir.

 1. En az 1 ayak yere basmaksızın vuruş yapılması,
 2. Isteka topunun deliğe girmesi veya masa dışına çıkması,
 3. Isteka topunun ilk önce oyuncunun seçtiği top grubundan bir top (düz veya parçalı toplar) ile temas etmemesi (topu görmemesi),
 4. Isteka topunun ilk önce oyuncunun seçtiği top grubundan bir topa temas ettikten sonra hiçbir topun bant görmemesi (bant faulü kuralı),
 5. Masa üzerindeki herhangi bir topa temas edilmesi,
 6. Masa üzerindeki 8 numaralı top dışında herhangi bir topun atış sonucunda masa dışına çıkması,
 7. Masa üzerindeki herhangi bir topun bantları çevreleyen bölgeye (küpeşteye) temas ederek masaya geri dönmesi,
 8. Faul atışı kullanacak olan oyuncunun, isteka topunu istediği yere yerleştirirken istekanın ucu ile dürterek ileri doğru yapılan düzeltmeler (burada uç olarak tarif edilen bölge nizami bir vuruşta istekanın top ile temas ettiği bölgedir),
 9. İstekanın atış sırasında top ile birden fazla temas etmesi (araba tabir edilen nizami olmayan vuruş),
 10. Oyuncunun, isteka topunu bir engelin üzerinden zıplatmak amacıyla, topun çok dibine vurarak zıplatması.
 11. Herhangi bir top hareket halindeyken isteka topuna vurmak.
 12.  Açılış faulünden sonra açılış bölgesi içerisinde bir topa vurmak yada beyaz topu açılış çizgisi önüne koymak.
 13. Yavaş oyun: hakem eğer bir oyuncunun veya her ikisininde yavaş oynadığına karara verirse önce hızlanmaları için uyarır sonrasında shot clock uygular. Bu uygulamada belirlenene süre içerisinde vuruşunu tamamlamayan yuncu faul yapmış olur.
 14. Masada ıstekanın bırakılması; eğer oyuncu ıstekasını masada birşeyler ölçmek için kullanırsa ve ellerinden herhangi biri ile teması kesilirse bu bir faul olur.
 15. Masanın açık olduğu durumlarda, öncelikle sekiz numaralı topa vurmak (Masa Açık).

Bu atış ve hareketlerin tamamı faul olarak nitelendirilir ve rakip oyuncu faul atışı kullanır.

Açılış faulleri dışındaki durumlarda oyuncu topu masa üzerinde istediği noktaya koyarak oyuna devam eder.

 

Aşağıdaki nizami olmayan atışlar sonucunda set kaybedilir

 1. 8 numaralı topu deliğe atarken faul yapmak,
 2. Kendi grubundan son top ile birlikte 8 numaralı topu deliğe atmak,
 3. 8 numaralı topu oyun sırasında herhangi bir şekilde dışarı çıkarmak,
 4. 8 numaralı topu deklare ettiği delik dışında bir deliğe atmak,
 5. 8 numaralı topu kendi grubundaki toplar henüz bitmemiş iken herhangi bir deliğe atmak.

 

Çıkmaza Giren Oyun

Hakem oyunun çıkmaza girdiğine karara verirse, oyunculara maçın tekrarlanmasını isteyip istemedikleri sorar. Eğer oyunculardan herhangi biri devam etmek isterse hakem oyunculara üçer atış hakkı tanır ve bu süre sonunda oyunda yeterli bir gelişim olmadığını düşünüyorsa oyunu tekrarlatır. (hakem yoksa oyuncuların ortak kararı) ;

 

Özel Durum

 • Delik kenarındaki bir top hareketsiz  5 saniyeden fazla durduktan sonra kendiliğinden deliğe düşerse, bu top delikten çıkarılarak mümkün olduğunca eski pozisyonuna yakın bir yere konulur. Oyun kaldığı yerden devam eder.

Yoruma kapalı.

Descargar musica