Son haberler

14.1 Oyun Kuralları

14.1 (Straight Pool)

14.1 veya Straight Pool olarak da bilinir, onbeş top ve bir isteka topu ile oynanır. Deklere edilerek cebe atılan her top bir sayı olarak hesaplanır ve belirlenen puana ilk ulaşan oyuncu maçı kazanır. Masadaki ondört top cebe atıldıktan sonra masada kalan 15?inci top yerinde sabit kalır (üçgen bölgesinde olmadığı durumda), diğer 14 top üçgen şeklinde dizilerek, son topu atan oyuncu kaldığı yerden devam eder.

1. Açılışı yapacak oyuncunun belirlenmesi
Bant atışı yapılır, kısa banta yakın kalan oyuncu açılışı yapma veya yaptırma hakkına sahiptir.

2. Maç ve set açılışı
İlk açılışta 15 Top ücgen şeklide açılış noktasına dizilir, 14 top cebe atıldıktan sonraki dizilişte beyaz ve 15?inci top yerlerinde sabit bırakılarak 14 top tekrar üçgen şeklinde dizilir.

3. Açılış vuruşu
Açılış vuruşunda aşağıdaki kurallar geçerlidir:
(a) Beyaz top açılış bölgesinde istenilen noktaya konulabilir.
(b) Deklare edilen top cebe düşmez ise, ısteka topu ve  en az 2 top banda değmelidir. Aksi takdirde açılış faulü olur. Faul yapan oyuncudan 2 sayı düşülür. Rakibi masayı olduğu gibi kabul etme veya  doğru açılış yapılana kadar açılışı tekrarlatma hakkına sahiptir.

4. Oyun sürekliliği ve maçı kazanma
Oyuncu deklere ettiği topları attığı sürece masada kalır ve maçı kazanması için belirlenen sayıya ulaşmaya çalışır, masada son top kaldıktan sonra tekrar diziliş için oyun durdurulur.

 5. Deklarasyon
Her vuruş öncesinde vuruşu yapan oyuncu atacağı topu ve deliği belirtmek zorundadır. Vuruş yapan oyuncu ?Güvenli? vuruş derse oyun hakkını rakib oyuncuya devreder. Vuruş sonunda herhangi bir top atılırsa, bu top tekrar dizilir.

6. Hatalı Giren veya Masa Dışına Çıkan Topların Dizilişi
Güvenli vuruş, faullü vuruş, masa dışına çıkan veya deklare edilen topun girmediği vuruşlarda deliğe düşen diğer toplar cıkartılır ve üçgenin baş noktanın arkasına, mümkün olan en yakın konuma gelecek şekilde, orta cizgi boyunca dizilir. Eğer baş noktanın arka kısmı diğer toplar tarafından doldurulmuş ise top baş noktaya en yakın ön kısma dizilir.

7. Sayı
Oyuncunun deklare ederek attığı her top için 1 sayı kazanır. Yasal olarak cebe atılan topun dışında cebe düşen diğer toplar artı  1 sayı olarak hesaplanır. Faul yapıldığı zaman beyaz yerinde kalır ve faulü yapan oyuncudan 1 sayı düşülür. Faul cezalarından dolayı oyuncunun puanı eksi olabilir.

8. Özel dizilme durumları

Isteka topu veya 15?inci top diğer 14 topun dizileceği bölge ile kesişecek noktada kalmış ise aşağıdaki tabloda belirtilen kurallar uygulanır.

 

 

9. Standart Fauller

Oyuncu aşağıdaki faullerden birini yaptıgı takdirde, 1 sayı ceza alır, cebe düşen top varsa masaya çıkartılır ve sıra rakibe geçer. Beyaz top aşağıda belirtilen özel durumlar haricinde sabit yerinde kalır.

9.1 Beyaz top masanın dışına cıktığında veya cebe düştüğünde, açılış bölgesinde top elde.

9.2 Vuruştan sonra topların bant görmemesi

9.4 En az bir ayağın zemine temas etmemesi

9.5 Top veya topların masa dışına çıkması (Çıkan toplar masaya tekrar dizilir.)

9.6 Topa dokunma

9.7 Çift vuruş

9.8 Boş atış(push out)

9.9 Toplar hareket halindeyken vuruş

9.10 Isteka topunu belirlenen bölgenin dışına koyarak oyuna devam etmek

 

10. Açılış Faulu
Açılış faulu yapan oyuncu 3.maddede belirtildiği gibi 2 ceza puanı alır. Rakip masayı olduğu gibi kabul etme veya  doğru açılış yapılana kadar açılışı tekrarlatma hakkına sahiptir.

 

11. Seri fauller
Peşpeşe 3 standart faul yapan oyuncu (Açılış faulü sayılmaz), son yaptığı faule 1 puan ve buna ek  15 puan ile toplamda 16 ceza puanı alır, tüm toplar tekrar dizilir ve cezayı alan oyuncu açılışı yaparak oyuna tekrar başlar.

 

Add Comment RegisterCevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Descargar musica